NAŠIH  PRVIH  DESET

KUD «Preslica» osnovano je u listopadu 2001. god. u  novozagrebačkom naselju Blato, Gradska četvrt Novi Zagreb -zapad  u  svrhu očuvanja kulturnog naslijeđa i tradicije svojega kraja, ali i čitave Domovine. Od svog osnutka Društvo njeguje izvornost  koja se očituje u pjesmama, plesu, ali i očuvanju  narodnih  nošnji i običaja. Članovi Društva su bili  raspoređeni prema dobnim  skupinama:

-          dječja skupina

-          izvorna skupina  (odrasli  članovi)

-          ženska vokalna skupina « Blatske  dekline»

-          tamburaški sastav

-          pomladak   grupe  tamburaša

-          etno radionica

Djelatnost društva je prvenstveno usmjerena na okupljanje djece i mladih zbog korisnog druženja i prevencije od neprihvatljivog ponašanja i ovisnosti.

Sudjelovanjem u radu našega Društva želimo mlade maknuti s ulice, pružiti im šansu da svoju energiju, ideje i slobodno vrijeme utroše u pozitivnom usmjerenju . Uz druženje mladi će upoznati naše narodne običaje, glazbu i bogatu narodnu baštinu, a ujedno ćemo reći NE svim ovisnostima koje danas prijete mladima .  Velika pažnja posvećuje  se radu s dječjim skupinama i skupini mladih. Osim rada na pjevačkom i plesnom izražaju članovi tih skupina zajednički posjećuju koncerte drugih folklornih skupina, etno revije, sudjeluju na etno radionicama,   posjećuju etno izložbe…

Organiziramo i humanitarne akcije kada naši mali članovi posjećuju djecu u dječjim domovima, bolnicama i na taj način ih navikavamo da pomognu onima kojima to treba.

Iako djelujemo tek deset  godina postigli smo zavidne rezultate na mnogim poljima:  plesnom i pjevačkom izrazu ali i u organiziranju mnogih manifestacija i realizaciji novih projekata u folklornom i kulturnom životu grada Zagreba . Uspostavili smo veze sa mnogim folklornim ansamblima u  Hrvatskoj i inozemstvu.

Bogatom plesnom i glazbenom baštinom predstavili smo se na brojnim gostovanjima u Hrvatskoj, kao i u inozemstvu.   Kao jedino društvo iz Hrvatske bili smo gosti na otvorenju «Cannstatter Folksfesta» u Stuttgartu 2003.god.  Niz koncerata smo održali u povodu primanja  Češke Republike u Europsku uniju 2004.god. u sklopu međunarodne suradnje Češke i Hrvatske. Sudjelovali smo  na međunarodnom festivalu folklora  u Sopronu, u Madžarskoj 2004. g.;    na Dječjim Vinkovačkim jesenima u rujnu 2004. g.;   bili na   gostovanju u   Madžarskoj - na Balatonu 2005.;  imali prvu pratilju u izboru najljepše  djevojke u Hrvatskoj u narodnoj nošnji u 2005. god. na   manifestaciji Brodsko kolo,  gostovali  u Subotici  2006. god. kod Hrvata Bunjevaca . Uspostavili smo suradnju i sa društvima nacionalnih manjina u Hrvatskoj –Češka beseda iz Zagreba.

Snimili smo  nosač zvuka  «Zvan Betlema»  sa izvornim hrvatskim božićnim pjesmama  kao projekt odraslih članova , i drugi nosač zvuka na kojem se predstavlja ženska vokalna skupina «Blatske dekline» i tamburaški sastav  KUD-a «Preslica».

Od samog početka nabavljaju se i  obnavljaju  izvorne narodne nošnje  ali i izrađuju replike i dijelovi nošnji u etno radionici .  Društvo posjeduje bogat fundus originalnih nošnji našeg kraja dostojan muzejske zbirke  za što smo  dobili pohvale stručnjaka  etnologa.

Radimo na očuvanju narodnih nošnji  i  običaja  našega kraja pa smo za scenu priredili «Blatsku  svadbu» i  «Božićne običaje » .

2011. održan je veliki koncert svih skupina povodom obilježavanja desete godine djelovanja Društva. Kao posebni dio tog koncerta treba istaknuti da su nastupili i oni članovi koji su zbog osobnih ili zdravstvenih razloga prestali biti aktivni članovi.  Na tom koncertu su i podijeljene zahvalnice svim članovima koji su deset godina članovi Društva.

DRUGO  DESETLJEĆE

Kulturni umjetnički i socijalni programa rada društva osao je i dalje usmjeren prena osnovnim principima glazbenog scenskog amaterizma te organiziranog edukativnog okupljanja i uvježbavanj mladih ljudi iz Blata i okolice. Nadalje osnovica rada društva he očuvanje folklorne tradicije naročito užeg zavičaja, ali i ostalih regija Hrvatske, te usmjeravanje mladih ljudi da uoče i  prihvate vrijednosti tradicionalnog u novom načinu života.

Sva plesne koreografihe bazirane su na običajima i plesovima te tradicijskim instrumentima pojedinog područja. Životopisne originalne nošnje Blata i okolice čine program još atraktivniji.

Tijekom svih  godina djelovanja mijenjala su se upravna rukovodstva, voditelji  i mnogi članovi, ali bitno je to da ih sve vežu iste, divne uspomene na gostovanja , međusobna druženja i prijateljstva, no i poneke ljubavi.

Danas društvo broji 50-tak  aktivnih članova mješovite starosne dobi koji djeluju u sljedećim sekcijama: odrasla folklorna, dječja folklorna skupina , tamburaški sastav, vokalna skupina i  etno skupina.